Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

  • 01.04.2018, 00:12 (aktualizacja 02.04.2018, 19:36)
  • Piotr Tomasz
Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II
Ciekawostki historyczne cz.2

16 października 1978 roku to niezwykle ważna data w historii naszego kraju. Około dwadzieścia minut po godzinie 18 znad komina nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie wzniósł się biały dym, obwieszczający wybór papieża. Półgodziny później kardynał Pericle Felici, wypowiedział tradycyjną formułę: " Zwiastuję wam radość wielką - mamy papieża: Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II ". Przypominamy o jego związkach z naszym regionem.


 

Karol Wojtyła urodził się18 maja 1920 w Wadowicach (Rynek 2 m. 4, a dziś Kościelna 7). Rodzicami byli Karol i Emilia z domu Kaczorowska. Podczas wojny pracował w kamieniołomach (1940 r.). Rozpoczął także studia na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ jako kleryk konspiracyjnego seminarium duchownego. Już po zajęciu kraju przez bolszewików (1944/1945 r.) otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy (1 listopada 1946 r.).

 

W następnych latach wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne. W 1948 r. rozpoczyna pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiuje równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskuje doktorat z teologii moralnej. Od 1951 r. wykłada etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracuje na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958 Karol Wojtyła zostaje mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 - konsekrowany na biskupa. Kolejny etap w życiu przyszłego papieża to 30 grudnia 1963 r., czyli nominacja na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 29 maja 1967 roku Wojtyła zostaje mianowany kardynałem. Wspomnianą funkcję pełni do 16 października 1978 roku, kiedy to zostaje wybrany papieżem, przyjmując imiona Jan Paweł II.

 

Karol Wojtyła był wielkim miłośnikiem turystyki, zwłaszcza wypraw kajakowych. Co szczególnie interesujące, bywał także w naszym regionie. Około 3,5 godziny spokojnej jazdy rowerowej ze Złotowa (w kierunku Płytnicy) znajduje się miejsce, w którym spędził urlop w 1978 roku, a więc krótko przed wyborem na papieża. Chodzi o jezioro Krępsko Średnie (Wrzosy). Uczestniczył wówczas w biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego.

 

Biwaki kajakowe, w tym i ten nad jeziorem Krępsko, otaczała zawsze aura konspiracji. Uczestnicy obozu starali się nie afiszować i nie mówili ani kim są, ani przede wszystkim nie ujawniali faktu, że przebywa z nimi ks. kardynał Karol Wojtyła, który nie cieszył się przychylnością władz partyjnych. Ponadto na Wrzosach odprawiane były Msze św., co także powodowało konieczność zachowania dyskrecji. Interesujące, że za ołtarz służył ułożony do góry dnem kajak, krzyż zrobiony był z dwóch związanych wioseł.

 

Na początku sierpnia 1979 roku, grupa uczestników wspomnianego biwaku postanowiła upamiętnić pobyt i fakt uczestnictwa w nim Jana Pawła II. Wymurowana została tablica, zwana popularnie plackiem. Jest ona zapewne pierwszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II. W rolę robotników wcielili się wykładowcy krakowskich uczelni, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego, w większości z profesorskimi tytułami. Wśród nich znajdowali się m.in. cytowani wcześniej E. i M. Wisłoccy oraz T. i P. Maleccy.

 

Pomnik powstał w dniach 1 - 12 sierpnia 1979 roku. Przytwierdzony do drzewa brzozowy krzyż i placek ustawiono dokładnie w miejscu, w którym Karol Wojtyła odprawiał Mszę świętą. 12 października 2003 roku, dla uczczenia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, nad brzegiem jeziora odprawiono nabożeństwo. Uroczystość połączona została z odsłonięciem nowego krzyża, upamiętniającego ćwierćwiecze pontyfikatu.

 

Piotr Tomasz

 

źródło: Wojciech Kulesza "Ten pierwszy pomnik", 2012 r.

(Do "Kamienia" można dojechać w następujący sposób: Dojazd do Krępska, następnie jedziemy w kierunku stacji w Płytnicy, od przejazdu kolejowego kierujemy się na zachód (w kierunku szosy Wałcz-Jastrowie), po kilku kilometrach (po lewej stronie) znajduje się parking i tablica informacyjna).

 

Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wojtas
Wojtas 26.11.2017, 11:30
Pisząc tekst wypada zadbać o podanie pełnej informacji, a nie posiłkować się mało czytelną mapką.
Wojtas
Wojtas 25.11.2017, 16:45
Panie redaktorze, a może by Pan napisał gdzie ten pomnik można zobaczyć? Ani słowa o lokalizacji!
77400
77400 25.11.2017, 18:00
Mapka na dole. Czerwony punkt
Leokadia
Leokadia 13.10.2017, 15:33
W lipcu 1978rKsKardynał Karol Wojtyła wypoczywał w tym miejscu ja miałam przyjemność odwiedzić to przepiękne zaciszne miejsce w lipcu tego roku.Czyste świeże powierzte las przepiękne czyste jezioro.zachęcam do podróżowania ????Płytnica Wrzosy????

Pozostałe