Twarze Złotowskiej Bezpieki cz.5

  • 20.11.2017, 17:49 (aktualizacja 20.11.2017, 23:13)
  • Piotr Tomasz
Twarze Złotowskiej Bezpieki cz.5
Józef Król

W resorcie bezpieczeństwa spędził blisko 40 lat. Większość z nich w Złotowie.

 

Józef Król urodził się 29 lipca 1927 roku w Drozdowie. Karierę w "bezpiece" rozpoczął od służby w 5 Pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Krakowie. W notatce urzędowej z 1984 roku czytamy "Przez okres służby w KBW brał czynny udział w walce z bandami w województwie krakowskim, rzeszowskim i kieleckim. Bezpośrednio przyczynił się do likwidacji band "Leszka", "Drągala" i "Mroza"." W tym miejscu wyjaśniam, że komuniści nazywali "bandami" organizacje niepodległościowe, które nie chciały uznać zwierzchności Moskwy. Na przykład ppor. Aleksander Młyński „Drągal” to jeden z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki. Żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, który stworzył po wojnie oddział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 25 sierpnia 1950 r. w pobliżu Kolonii Wawrzyszów w pow. radomskim, specjalna „grupa pozorowana”, złożona ze "zdrajcy" i trzech funkcjonariuszy UB, przeprowadziła udaną akcję likwidacyjną "Drągala".

 

Józef Król po przejściu do rezerwy został przyjęty (1 października 1950 r.) do służby w organach Bezpieczeństwa Publicznego. Służbę pełnił w Złotowie (młodszy referent, starszy oficer operacyjny SB, z-ca Komendanta d/s Służby Bezpieczeństwa). 1 sierpnia 1969 roku został Komendantem Powiatowym MO w Złotowie. 1 czerwca 1975 roku przeniesiony do Piły. Objął stanowisko Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWMO Piła. 6 czerwca 1980 roku został etatowym I sekretarzem KZ PZPR, natomiast 12 maja 1981 roku mianowano go Naczelnikiem Wydziału Kryminalistyki. W okresie stanu wojennego powierzono mu zorganizowanie i kierowanie oddziałem polityczno-obronnym. Odszedł ze służby 30 grudnia 1987 roku w stopniu pułkownika.

 

 

Piotr Tomasz

dziennikarz, historyk-regionalista

osoba prześladowana ze względów politycznych w okresie rządów PO-PSL

 

źródła:

 

katalogi ipn http://katalog.bip.ipn.gov.pl

IPN PO 131 333

Strona internetowa: Żołnierze Wyklęci "Porucznik "Aleksander Młyński "Drągal" http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/09/Por-Aleksander-Mlynski-Dragal-1925-1950-czesc-1.html

Piotr Tomasz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe