Nie tylko Andrzej Herman – z historii złotowskiej Solidarności cz.1

  • 22.11.2017, 12:02 (aktualizacja 28.11.2017, 16:54)
  • Piotr Tomasz
Nie tylko Andrzej Herman – z historii złotowskiej Solidarności cz.1
Kazimierz Śliwonik

13 grudnia 1981 r. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z ówczesnym generałem Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła na ziemiach polskich stan wojenny. Przyniósł on tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie (uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje). Dziesiątki niewinnych ludzi straciło życie. Wprowadzenie stanu wojennego to także symboliczny kres I Solidarności. Mowa o ruchu, który skupił w swych szeregach miliony ludzi, od działaczy partii komunistycznej po osoby marzące o pełnej suwerenności kraju.

Ludzie "Solidarności" mieszkali lub działali także na ziemiach obecnego powiatu złotowskiego. Stosunkowo niewiele wiemy jednak o ich historii. W zasadzie szerzej znany jest wyłącznie Andrzej Herman, działacz PZPR i NSZZ Solidarność. Czas zatem uzupełnić lukę. Zachęcam mieszkańców powiatu złotowskiego do nadsyłania wspomnień. Apel kieruję szczególnie do bezimiennych bohaterów tamtych dni.

 

Kazimierz Śliwonik

 

Na stronie internetowej IPN, wśród osób represjonowanych przez komunistów w latach 1981-89, odnalazłem nazwisko Kazimierza Śliwonika. Urodził się 21 lutego 1947 roku w Skórce w gminie Krajenka. W latach 80. był działaczem NSZZ Solidarność w Pile. Bezpieka rozpracowywała go w ramach sprawy dotyczącej „kolportażu nielegalnych wydawnictw w kraju”. Niestety, materiały dotyczące Kazimierza Śliwonika, włączone do Kwestionariusza Ewidencyjnego o krypt. „Migacz”, zostały zniszczone w styczniu 1990 roku. Natomiast z częściowo odtworzonych akt sądowych można się dowiedzieć, że Kazimierzowi Śliwonikowi zarzucano, iż „w okresie od kwietnia do sierpnia 1983 r. w Pile przechowywał w celu rozpowszechniania ulotki i nielegalne wydawnictwa zawierające fałszywe wiadomości mogące wyrządzić poważną szkodę interesom PRL oraz nawołujące do rozruchów i niepokoju publicznego”.

Organy ścigania pierwsze czynności w tej sprawie podjęły 25 sierpnia 1983 roku. Tego dnia (w godzinach wieczornych) w Komisariacie Kolejowym MO w Pile pojawili sie dwaj chłopcy: Arkadiusz L. (lat 12) i Krzysztof Sz. (lat 10). Przynieśli ze sobą blisko 400 ulotek, które znależli w paczce pozostawionej w parku przy MDK w Pile (ul Okrzei). Nielegalne materiały zatytułowane były "Apel o poparcie stoczniowców" i "31 sierpnia – rocznica podpisania Porozumienia Gdańskiego". W trakcie przesłuchania chłopcy zeznali, że ulotki w parku zostawili trzej mężczyźni.

W ciągu następnych kilku godzin do WUSW w Pile zaczęły napływać kolejne zawiadomienia z terenu miasta. Między innymi nielegalne materiały w liczbie 168 sztuk, w rejonie ulic Drygasa i Krasickiego, skonfiskował funkcjonariusz WUSW ppor Wolan. Ulotki pojawiły się także w innych miejscowościach ówczesnego województwa pilskiego (Wałcz, Trzcianka, Szamocin).

26 sierpnia 1983 dokonano przeszukań u wytypowanych osób. Czynności objęły m.in.pracowników pilskiego Polamu. Na terenie zakładu, w szafkach pracowników Kazimierza Śliwonika oraz Zdzisława Szymczykowskiego znaleziono zakazane materiały. Na wniosek Wydziału Śledczego Prokurator Wojewódzki w Pile w dniu 27 sierpnia 1983 roku wydał nakaz ich tymczasowego aresztowania. 21 października 1983 roku areszt został uchylony, a 30 listopada 1983 roku materiały trafiły do sądu.

28 stycznia 1984 r. Kaziemierz Śliwonik został skazany przez Sąd Rejonowy w Pile na jeden rok pozbawienia wolności i 20 tysięcy złotych grzywny. Nadto musiał uiścić opłatę sądową w wysokości 5600 złotych. W tym samym procesie Zdzisław Szymczykowski usłyszał wyrok jednego roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności oraz 30 tysięcy złotych grzywny. Nadto musiał uiścić opłatę sądową w wysokości 9000 złotych. Obydwu oskarżonym zawieszono wyrok pozbawienia wolności na 3 lata.

Dochodzenie prowadził Naczelnik KWMO w Pile ppłk Rosiński. Nie udało mi się ustalić nazwisk funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli przy poszczególnych czynnościach śledczych (oczywiście z czasem ustalę i artykuł zostanie uzupełniony). Zarzuty oskarżonym postawił Andrzej Wylęgała – wiceprokurator prokuratury wojewódzkiej w Pile. W czynnościach uczestniczył też prokurator Hilary Jęśko. Oskarżonych bronili mecenasi: Pomian i Masjanis. Nie udało mi się ustalić składu orzekające w pilskim sądzie. Oczywiście postaram się odnaleźć także te nazwiska i podać do wiadomości publicznej .

 

 

Piotr Tomasz

emigrant, dziennikarz, osoba represjonowana za poglądy polityczne w okresie rządów PO-PSL

 

żródło

 

materiały IPN Poznań

 

fotografie ze zbiorów własnych autora

Piotr Tomasz

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe