Sterylizacja złotowskich Romów

  • 24.11.2017, 14:26 (aktualizacja 24.11.2017, 14:50)
  • Piotr Tomasz
Sterylizacja złotowskich Romów
Niemieckie zbrodnie na Krajnie cz.2

Szpital w Złotowie ma swoją ciekawą historię. Przypominam, że właśnie w tej placówce zmarł (na skutek błędu lekarza) Czesław Mackiewicz, były żołnierz AK, ojciec Prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Działy się w nim także przerażające rzeczy w okresie II wojny światowej. Do historii przeszli zwłaszcza niemieccy doktorzy: Schwenzer i Messerschmidt, którzy dokonywali w szpitalu przymusowej sterylizacji miejscowej ludności. Trudno wskazać dokładną liczbę tego rodzaju zabiegów. Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu szacuje ich na kilkanaście. 

Powyższe zbrodnicze działania Niemców były następstwem stosowania ustaw norymberskich z dnia 15 września 1935 roku. Wtedy to uchwalono ustawę o obywatelstwie Rzeszy oraz ustawę o ochronie niemieckiej krwi i niemieckiego honoru. W celu ich realizacji, jeszcze przed 1939 rokiem, przyjechali z Berlina do Złotowa eksperci rasowi z doktorem Ritterem na czele. Dokonywali oni kwalifikacji ludności do sterylizacji. Warto podkreślić, że powyższe działania znajdowały zrozumienie i akceptacje większości zamieszkujących nasze tereny Niemców.

Zabieg sterylizacji mężczyzn polegał na operacyjnym odsłanianiu prawego i lewego nasieniowodu, które następnie podwiązywano, zaś u kobiet był wykonywany zabieg podwiązywania jajowodów. Zabiegi wykonywane były w znieczuleniu ogólnym, znieczuleniu miejscowym, jak i zdarzały się zabiegi wykonywane bez znieczulenia.

Sterylizacja dotyczyła głównie ludności romskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wystarczyło posiadanie w rodzinie jakiegokolwiek przedstawiciela tej nacji, by zostać narażonym na represje ze strony niemieckich nazistów. Tak było w przypadku pewnej mieszkanki Złotowa, która pochodziła z mieszanej rodziny (ojciec był Cyganem, matka była Polką). Została poddana sterylizacji 24 listopada 1944 roku. Zabiegu dokonał dr Messerschmitt.

Warto nadmienić, że przed dokonaniem sterylizacji osobom narodowości romskiej oświadczano wyraźnie, że jedyną alternatywą wobec zabiegu jest obóz koncentracyjny. Tego rodzaju ultimatum sprawiało, że osoby te z reguły wyrażały zgodę. Oczywiście zdarzały się osoby, które nie chciały iść pod nóż niemieckich lekarzy, dr Schwenzera i Messerschmidta. Kończyło się to jednak dla nich tragicznie. Niemcy mordowali ich bowiem w niemieckich obozach koncentracyjnych (głównie w Auschwitz). Wspomina o tym mieszkanka Złotowa, która zgodziła się na sterylizację. Członkowie jej rodziny nie zdecydowali się na powyższy krok. Wszyscy zostali zabrani do obozu koncentracyjnego i tam zamordowani (7 braci i 5 sióstr).

Zabiegi sterylizacji odbywały się do stycznia 1945 roku. Ostatni odbył się zaledwie kilka dni przed wkroczeniem sowieckiego okupanta. Brak informacji na temat odpowiedzialności karnej lekarzy, którzy dopuszczali się tych zbrodni. Warto jednak ustalić ich dalsze losy. Być może Czytelnicy posiadają jakieś informacje.

Martyrologia osób, które zamieszkiwały na terenie ziemi złotowskiej i posiadały w sobie choć kroplę cygańskiej krwi, to wciąż biała karta w historii naszego powiatu. Nie ma żadnego miejsca pamięci, brak jakiejkolwiek szerszej publikacji. Dlatego chociażby w ten symboliczny sposób warto o tym przypomnieć.

 

Opracował

Piotr Tomasz

historyk regionalista,

 

Źródło:

dr Krzysztof Bukowski "Sterylizacja ludoności romskiej w Złotowie w okresie 1943-45"

www.romowie.com

Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stas
Stas 03.08.2018, 11:52
Witam, tu jest trochę więcej o złotowskich lekarzach ściganych za zbrodnie przeciw ludzkości http://www.romowie.com/instytu…

Pozostałe