W hołdzie poległym żołnierzom polskim i radzieckim

  • 04.02.2018, 13:35 (aktualizacja 04.02.2018, 17:24)
  • Piotr Tomasz
W hołdzie poległym żołnierzom polskim i radzieckim
Uroczystości zgodnie z tradycją

"Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa poinformował, że w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa 31 Stycznia w miejscowości Złotów jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy. Z dołączonej do ww. pisma noty historycznej wynika, że „dnia 31 stycznia 1945 r. nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Złotów - obecnie w woj. wielkopolskim. Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było – niezgodnie z faktami historycznymi – jako „dzień wyzwolenia” oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej."

Tego rodzaju informacja podzieliła kilka tygodni temu mieszkańców naszego regionu. Wydaje się jednak, że spór przeszedł już do historii, przynajmniej dotyczy to elit politycznych powiatu złotowskiego, które  31 stycznia, tak jak to czyniono przez dziesięciolecia, wspólnie pochylały głowy i składały kwiaty przed pomnikiem poświęconym żołnierzom polskim i radzieckim.

W uroczystościach prym wiedli obecni i byli samorządowcy związani z lewicą, którzy od lat odpowiadają za historyczną narrację w naszym regionie. Oczywiście teraz rozsiani są po różnych ugrupowaniach. Ponadto dało się też zauważyć ich zstępnych, którzy składali kwiaty m.in. w imieniu  prawicy. Przykładem przedstawicielka PiS, której ojciec był sekretarzem POP PZPR w GS Krajenka, a poważny awans w karierze zaliczył krótko po wprowadzeniu stanu wojennego. 

W trakcie uroczystości głos zabrali: Adam Pulit - burmistrz miasta, z zawodu leśnik, oraz Krzysztof Doroszuk - były nauczyciel chemii. Wymienieni przybliżyli zebranym wydarzenia historyczne, które miały miejsce 73 lata temu. Następnie przedstawiciele parlamentu (m.in. biura posła Grzegorza Piechowiaka - partia Gowina), różnych organizacji społecznych (SLD, PiS, PO, PSL) i jednostek samorządowych (m.in. przewodnicząca Rady Powiatu Złotowskiego, kiedyś działaczka PZPR, która 24 lutego 1982 roku miała "zaszczyt" referować uchwałę Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Jastrowiu... w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.) złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom polskim i radzieckim. 

Na koniec warto przypomnieć, że 15 grudnia 2017 r.  złotowscy samorządowcy,burmistrz Adam Pulit oraz starosta Ryszard Goławski, wręczyli jednej z mieszkanek naszego regionu medal przyznany przez Federację Rosyjską, z okazji 70 rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-45!

 

Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polak patriota
Polak patriota 11.02.2018, 18:09
Jak zwykle autor probuje coś zrelacjonować przywołując pewne fakty z życiorysa ludzi. Z rzetelnością dziennikarską ma to niewiele wspólnego. Nie da sie całkowicie wymazać pokoleń ludzi żyjących w prl'u. Uważam ze w 45 roku nastąpiło wyzwolenie i nastepnie zniewolenie. Naród to ciągłość - nie można wybierać. W tym sensie jest co świetować. Z innej strony wlasnie dziś należy szczególnie świętować pobicie zbrodniczego systemu którego polscy zwolennicy są tolerowani przez obóz władzy w naszym Państwie.
Piotr Tomasz
Piotr Tomasz 11.02.2018, 21:12
Słusznie Pan zauważa, że przywołuje fakty. To oznacza, że jestem rzetelny, szanuje Czytelnika. Nie jest moją winą, że od 29 lat mamy takie elity, elity głęboko zakorzenione w komunie.
Patriota
Patriota 04.02.2018, 18:28
https://www.youtube.com/watch?…
Dagmara
Dagmara 04.02.2018, 14:46
Niestety w tym roku nie mogłam uczestniczyć w tych uroczystościach Moim zdaniem za mało jeszcze informacji na ten temat w mediach. Chetnie w przyszlym roku wezmę udział tylko prosze wcześniej o tym informować
W8/49
W8/49 08.02.2018, 16:44
Weź ojca kasety z czasów służby w SB. Posłuchamy o czym były kazania w kosciele. Nie sadze że wszystkie oddał do komisariatu, przeciez wiele z nich zagrywaliście muzyką.

Pozostałe