76 rocznica utworzenia Armii Krajowej

  • 14.02.2018, 00:02 (aktualizacja 14.02.2018, 12:03)
  • Piotr Tomasz
76 rocznica utworzenia Armii Krajowej
Żołnierze Armii Krajowej związani z ziemiami powiatu złotowskiego

14 lutego przypada 76 rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Formacja działała na terenach polskich, od 1939 roku okupowanych przez Niemców i Sowietów. Armia Krajowa była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi w Londynie. Warto nadmienić, że pomimo rozwiązania AK (19 stycznia 1945 r.), tysiące żołnierzy walczyło dalej z sowieckim okupantem. Żołnierze AK mieszkali także w naszym regionie. 

 

Na cmentarzu w Krajence pochowanych zostało kilku byłych żołnierzy AK. Jan Niemyski ps. Kora walczył na Wołyniu. Edmund Kaszewski ps. Zbir należał do konspiracji warszawskiej. O wymienionych opowiem podczas prelekcji 15 marca w Krajence (godz. 18:00, KOK Krajenka). Ponadto z Krajenką związanych było kilku innych członków AK: Konstanty Kościuszko ps. Jeleń, Józef Juszczyk, Maksymilian Bytkowski, Leonard Chwiałkiewicz, Henryk Brodziak ps. Michał, Franciszek Cichowski.

Na cmentarzu parafialnym w Górznej pochowany jest Marian Dąbrowski, żołnierz AK pseudonim "Wenus". Walczył w powiecie siedleckim. Jestem w trakcie zbierania materiałów na jego temat. Jego historia ukaże się w Zeszycie Historycznym PDPŻW 2019 oraz na portalu 77400.

Wykaz

Złotów: Stefan Czarnecki ps. Stef, Paweł Goc ps. Tygrys, Władysław Krogulec ps. Wiktor, Marian Hryniewiecki ps. Maruszka, Tadeusz Żukowski ps. Zaranek, Czesław Mackiewicz, Kazimierz Ambroz ps. Szpak, Stanisław Cepnik, Edward Grus, Tadeusz Rudny

 

Tarnówka: Wacław Kowalik ps Strzelec, Franciszek Lisowski ps. Gołąb, Andrzej Jędrychowski ps. Andrzej

 

Zakrzewo: Leon Cywiński ps. Zybul (walczył na lubelszczyżnie), Maria Pszczółkowska ps. Brzózka

 

Gmina Złotów: Klemens Średziński (uczestnik Powstania Warszawskiego), Julian Materak ps. Szach

 

Jastrowie: Tadeusz Kowalski , Władysław Napiórkowski ps. Sokół, Jan Kowgan ps. Wel, Waldemar Sakowicz

 

Okonek: Jerzy Świtajski

 

CDN...

opr. Piotr Tomasz

 

 

Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe