Policja zatrzymała detektorystę ze Złotowa

  • 21.02.2019, 09:28 (aktualizacja 22.02.2019, 10:25)
  • Kamil Ceranowski
Policja zatrzymała detektorystę ze Złotowa
Mieszkaniec powiatu złotowskiego przeszukiwał pola bez odpowiedniego zezwolenia. Po obywatelskim zgłoszeniu policja natychmiast dokonała zatrzymania, rewizji w mieszkaniu oraz dokonano konfiskaty znalezionych przedmiotów

Z notatki policji w Złotowie wynika, że funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał przedmioty przykryte ziemią bez wymaganego zezwolenia.

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Policjanci służby kryminalnej złotowskiej ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić, te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając, każdy sygnał zawężali grono podejrzanych o ten proceder.

Dalsze czynności pozwoliły policjantom Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa. 13 lutego bieżącego roku funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku.

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie ,,pseudo archeologa” zadecyduje sąd.

podkom. Maciej Forecki

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 04.10.2019, 09:34
Tak podnosi się statystyki policji ale donosiciela to też bym pozdrowil bardzo serdeczni coza .......uj to donius
Jurek
Jurek 23.02.2019, 10:15
Ustawodawstwo i metody policji w tym zakresie są godne potępienia. Takie "spektakularne sukcesy" to po czasach milicji kolejna rzecz, która oddala odzyskanie przez nich twarzy w oczach społeczeństwa.
Stanisław G
Stanisław G 22.02.2019, 18:50
Podkomendant Maciej Forecki raczył sobie zrobić zażartować i nazwał w środkach masowego przekazu osobę która ma postawione zarzuty jako ,,pseudo archeologa” Przypominam, że nadal obowiązuje zasada domniemania niewinności i powinna to wiedzieć każda "pseudo-pała" Prawdziwy oficer policji nie robi sobie drwin tylko dlatego, że ma przewagę i narzędzia nad innym człowiekiem. Dopiero druga instancja sądu zadecyduje czy osoba sobie coś przywłaszczyła czy nie.
Marek
Marek 22.02.2019, 10:30
Mnie smuci fakt, że młodego chłopaka zatrzymują za pasję zbierania artefaktów naszej smutnej narodowej przeszłości w związku z zaostrzeniem przepisów przez nową władzę. Jednak ta sama władza toleruje na stanowisku konserwatora agenta bezpieki z rozpasaną teką pracy. To jest największy powód dla, którego już nie zaufam tej władzy. To jest bardzo smutna dla mnie, ale niestety czas na posprzątanie komunistycznego syfu był dostateczny.
heh
heh 21.02.2019, 21:16
najlepsze jest to ze tu napisali ze przywłaszczył zabytki, a spróbujcie to przekazac do muzeum - to w kazdym wam powiedzą ze takiego złomu nie biorą bo mają tego całe stosy - wiec w/g pisu lepiej niech zgnije w ziemi - durny kraj z durnym prawem
MD
MD 21.02.2019, 16:03
Jakie cenne zabytki oprócz złomu znajdują się na zdjęciach? Robienie z igły wideł.
Karol
Karol 21.02.2019, 12:39
Kolega kiedyś podczas poszukiwań z wykrywaczem trafił na ciało osoby zaginionej. Rodzina i policja szukała osoby ponad pół roku. Gdyby kolega bał się absurdalnego prawa pewnie ciała szukaliby do dzisiaj.

Pozostałe