Średniowieczne odkrycie na terenie Nadleśnictwa Lipka

  • 29.11.2019, 09:33 (aktualizacja 29.11.2019, 16:41)
  • Kamil Ceranowski
Średniowieczne odkrycie na terenie Nadleśnictwa Lipka
Podczas prac inwentaryzacyjnych odkryto miejsce o szczególnych wartościach historycznych, archeologicznych i kulturowych

Na terenie nadleśnictwa trwają prace weryfikacyjne, sporządzana jest dokumentacja archeologiczna. Już na wstępnym etapie można stwierdzić, że odkrycie jest znacznych rozmiarów ponieważ znajduje się na kilkudziesięciuhektarowej powierzchni. Znaczny obszar pokrywają  cmentarzyska kurhanowe jest też wiele nowych stanowisk, które są grodziskami wczesnośredniowiecznymi. Na działce zidentyfikowano także miejsca świadczące o codziennych pracach naszych przodków, to przede wszystkim miejsca wypalania węgla drzewnego z drewna iglastego. Ustalono także miejsca związane z pozyskiwaniem popiołu drzew liściastych na tzw. potaż, który jest składnikiem używanym przy garbowaniu skór. 

Znalezisko nie jest całkowicie dziełem przypadku ponieważ zostało odkryte w trakcie inwentaryzacji archeologicznej. Leśnicy swoją pracę wspomagali urządzeniem LIDAR (akronim Light Detection and Ranging) aparatu optycznego wykorzystującego wiązkę lasera i teleskopu gdzie przez specjalny układ optyczny wysyłane są bardzo krótkie i dokładnie odmierzone silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Zasada działania bardzo zbliżona do radaru.

Dzięki urządzeniu pomiar wykazał dużą skalę znaleziska ponieważ na terenie gdzie spoczywają szczątki zmarłych oraz pozostałości po grodziskach obejmuje obszar około 30 hektarów. 

W pracach inwentaryzacyjnych brał udział dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile. W notatce wykorzystano zdjęcia wykonane przez Szymona Nadolnego -Specjalisty Służby Leśnej ds. hodowli, ochrony lasu i ochrony przyrody. 

Źródło: https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Lipka/

 

 

Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Paweł
Paweł 29.11.2019, 11:19
Czy jest jakaś mapa do tego miejsca?

Pozostałe