Wojska amerykańskie w powiecie złotowskim? Jacek Sasin przyjeżdża do Złotowa!

  • 20.06.2020, 00:13 (aktualizacja 20.06.2020, 15:14)
  • contact contact
Wojska amerykańskie w powiecie złotowskim? Jacek Sasin przyjeżdża do Złotowa!
Jeszcze na początku czerwca wydawało się oczywiste, że w Górznej mamy do czynienia z nielegalnym składowaniem śmieci, a jedynie epidemia covid-19 powstrzymuje urzędników od wyegzekwowania obowiązującego prawa. Tymczasem niekoniecznie. Czy guma zalegająca na polach w Górznej może wpisywać się w szerszy projekt, który może spowodować boom gospodarczy w całym powiecie złotowskim?

W lutym 2020 roku mieszkańców powiatu złotowskiego zbulwersowała wiadomość o tirach, które przywiozły odpady gumowe z Niemiec do miejscowości Górzna. Należy przypomnieć, że sprawa stała się głośna dzięki mieszkańcom wymienionej wsi, którzy niemal natychmiast powiadomili o zdarzeniu media i organa ścigania (patrz. materiał w TV Asta, link). Jeszcze na początku czerwca wydawało się oczywiste, że mamy do czynienia jedynie z nielegalnym składowaniem śmieci, a tylko epidemia covid-19 powstrzymuje urzędników od wyegzekwowania obowiązującego prawa. Tymczasem niekoniecznie. Poszlaki wskazują bowiem, że guma zalegająca na polach w Górznej może wpisywać się w szerszy projekt, który może skutkować boomem gospodarczym w całym powiecie złotowskim.

Nie jest już żadną tajemnicą, że większość wojsk amerykańskich jeszcze w tym roku opuści teren Niemiec. Prawdopodobnie 24 czerwca 2020 roku, podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, podpisana zostanie umowa o rozlokowaniu ich na terenie Polski. Pozostaje tajemnicą poliszynela, że znaczna ich część może trafić na teren powiatu złotowskiego. Warto wspomnieć, że takie starania były podejmowane w przeszłości przez lokalnych polityków. Jest wysoce prawdopodobne, że cel ten zostanie osiągnięty.

W ewentualnym rozlokowaniu wojsk USA w powiecie złotowskim będzie pewna symbolika, bo jeszcze na początku lat 90. stacjonowała w północnej jego części Armia Czerwona. Przykładem lasy koło miejscowości Brzeźnica, gdzie Sowieci składowali nawet broń atomową. Za rozlokowaniem wojsk USA w naszym regionie przemawia istniejąca infrastruktura (m.in. nieczynny poligon niedaleko Okonka, który nadal nadaje się do wojskowego wykorzystania). Oczywiście wszystko wymaga unowocześnienia, zwłaszcza drogi.

I właśnie w tym miejscu pojawia się wątek odpadów gumowych, które według słów naszego informatora, miałyby być składowane między Złotowem a Jastrowiem. W jednym z wymienionych miast miałby też zostać uruchomiony zakład, który zajmowałby się produkcją mieszanek mineralno - asfaltowych, z użyciem miału gumowego pochodzącego ze zużytych opon. Warto podkreślić, że technologia ta używana jest z powodzeniem m.in. w USA. Przykładem program badawczy SHRP, który dotyczy lepiszczy asfaltowych. 

Duże projekty owiane są z reguły tajemnicą. Dlatego trudno w tej chwili wyjaśnić podłoże postępowania znanego biznesmena z Bułgarii, który w lutym 2020 roku przywiózł do miejscowości Górzna pierwsze gumowe odpady. To właśnie jego działania uruchomiły lawinę działań administracyjnych i wszczęcie dochodzenia przez organa ścigania. Nie odniosły one jednak do tej pory żadnego skutku. Guma nadal znajduje się na polach, a tłumaczenie zaniechań epidemią covid - 19, wydaje się jedynie zasłoną dymną. Do tego obrazu należy dopisać nieoczekiwaną wizytę w Złotowie topowego polityka - Jacka Sasina. Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych pojawi się w stolicy naszego powiatu 20 czerwca. Na pierwszy rzut oka wizyta może wpisywać się w trwającą kampanię wyborczą. Czy jednak oprócz spotkania z mieszkańcami powiatu złotowskiego (Złotów, Półwysep Rybacki, godzina 17:30) są również ukryte cele tej wizyty? Oczywiście będziemy się temu przyglądać, bo obecność na naszym terenie jednej z najważniejszych osób w państwie, i to krótko przed wizytą Prezydenta Dudy w USA, jest dość intrygująca.

 

Józef Frączyński

contact contact

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Basman
Basman 20.06.2020, 15:46
Piła też się stara o kontyngent. Nadarzyce już mają.

Pozostałe