Jak wybrać manekin krawiecki do pracowni?

  • 03.08.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać manekin krawiecki do pracowni?
Obecnie na rynku znajdziemy tysiące różnych rodzajów manekinów. Ale jaki wybrać do pracowni krawieckiej? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Określ potrzeby

 

Manekiny w pracowni krawieckiej mogą pełnić różne funkcje. Sama obecność kukły sprawia, że pomieszczenie wygląda bardziej profesjonalnie. Dodaje ona uroku i podkreśla charakter pokoju. Kukły wykorzystuje się także do tego samego celu, co we wszelkich butikach – ekspozycji ukończonego produktu. Krawcowe wykorzystują manekiny także do dopasowywania odzieży dla siebie i innych. Można je również wykorzystać do modelowania przestrzennego. Konstrukcja ubrania tworzona jest wówczas na manekinie, z zachowaniem pierwotnego pomysłu i dopasowaniem go do figury ludzkiej. Dzięki temu można trenować swoją wyobraźnię plastyczną, jednak pochłania to dużo czasu oraz materiału. Wieszanie ubrania na manekinie daje nam także możliwość weryfikacji poprawności uszytych ubrań pod kątem rozmiarówki.

 

Kiedy już określimy, do czego najczęściej będziemy używać kukły, możemy zastanowić się nad jej typem. Co ciekawe, jedną z najchętniej wybieranych opcji jest ta styropianowa. Pomimo niezgrabnych kształtów oraz łatwego uszkodzenia, chociażby za pomocą żelazka, krawcowe decydują się na ten model bardzo często. Jego zaletą są niska cena oraz ogólnodostępność. Poza tym, na manekinie styropianowym bez problemu wbijemy szpilki, dzięki czemu możemy na nim modelować nasze powstające ubrania.

 

Manekin krawiecki – rozciągany czy na miarę?

 

Manekin drewniany to przede wszystkim estetyka wykonania oraz trwałość. Niewątpliwie doda on uroku niejednej pracowni. W modele drewniane także da się wbić szpilki, ale tylko w materiał, którym jest on pokryty. Manekiny drewniane można znaleźć u wielu producentów, np. tutaj. Wspomniane dotychczas rodzaje charakteryzują się stałym rozmiarem. Jeśli zależy nam na manekinie krawieckim z możliwością regulacji, powinniśmy zainwestować w takie właśnie modele. Są one jednak dość drogie, a nie do końca spełniają pierwotne założenia. Zwiększanie rozmiaru manekina powoduje powstawanie pustych przestrzeni, które odbijają się na kształcie manekina. Utrudnia to także wykonywanie na nim różnych prac krawieckich. Jeśli mamy trochę wolnego czasu, możemy sami zrobić manekina, który będzie odzwierciedlał naszą sylwetkę. Można wykonać go na kilka sposobów. Najpopularniejszym jest owijanie taśmą klejącą albo papierową. Można także wykonać manekina z gipsu, bądź po prostu go uszyć. Tworząc własną kukłę powinniśmy przyjąć pozycję naturalną, by jak najlepiej odwzorować naszą sylwetkę.

Grupa Tipmedia
Podziel się: