Jak naprawić rozrusznik samochodowy?

  • 12.12.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak naprawić rozrusznik samochodowy?
Są w samochodzie elementy, bez których dalsza jazda nie będzie możliwa. Gdy awarii ulegnie rozrusznik, nasze plany będą musiały zostać odłożone w czasie. Bez niego bowiem nigdzie nie pojedziemy.

Jak działa rozrusznik?

Rozrusznik samochodowy to nic innego jak silnik prądu stałego. Wprawia on w ruch silnik naszego samochodu. Jego zadaniem jest obracanie wału korbowego silnika i nadanie mu prędkości, która umożliwi samodzielną pracę. W samochodach benzynowych potrzeba do tego około 40-100 obrotów na minutę. W przypadku silników diesla jest to nawet 200 obrotów na minutę. Najczęściej stosowanym typem rozruszników są elektryczne. Nie brakuje jednak modeli, w których wykorzystuje się jeszcze pneumatyczne czy spalinowe. Budowa rozrusznika nie jest skomplikowana. Zazwyczaj składa się on z takich elementów jak obudowa, bendiks, wirnik, cewki stojana, szczotkotrzymacz, czy elektromagnes. Aby rozrusznik mógł działać prawidłowo, potrzeba nie tylko sprawnego działania komponentów, ale także odpowiedniej współpracy z akumulatorem. Rozrusznik bowiem jest jednym z tych urządzeń, które najbardziej obciążają samochodową baterię. Chwilowy pobór prądu przy każdym uruchomieniu silnika wynosi od dwustu do nawet sześciuset amperów. Tak duża ilość wynika z tego, że rozrusznik musi pokonać opór wielu czynników. W ich skład wchodzi praca mechanizmów pomocniczych, tarcie tłoków o powierzchnię cylindrów, zasysanie powietrza, czy sprężanie w cylindrach czynnika roboczego.

Rozrusznik samochodowy – naprawa czy regeneracja

Jak w przypadku każdej części, także rozrusznik samochodowy zużywa się i ulega awarii. Aby potwierdzić usterkę, trzeba jednak wykluczyć nieprawidłową pracę innych urządzeń, takich jak akumulator czy alternator. W wielu przypadkach bowiem to one są źródłem problemów z prawidłowym uruchamianiem silnika. Jeśli więc sprawdzimy, czy pracują one prawidłowo, wówczas możemy skupić się na rozruszniku. Jakie objawy sugerują awarię tego elementu? Przede wszystkim będzie to głośna praca. Jest to sygnał mówiący nam o tym, że uszkodzeniu mógł ulec włącznik elektromagnetyczny, koło zamachowe lub zębnik. Dlatego auto najlepiej oddać do serwisu, gdzie specjaliści sprawdzą stan naszego rozrusznika. Najtańszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie jego regeneracja. Zobacz ofertę jednej z firm specjalizującej się w tym temacie. Regeneracja polega na wymianie wszystkich zużytych elementów rozrusznika. Zanim rozrusznik ponownie zostanie zamontowany w samochodzie, podlega on licznym testom. Mają one zagwarantować bezawaryjną pracę. W ten sposób, za połowę kwoty, jaką musielibyśmy zapłacić za nowy rozrusznik, otrzymamy sprawny i sprawdzony produkt.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: