Walory turystyczne Beskidów Zachodnich

  • 09.01.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Walory turystyczne Beskidów Zachodnich
Gorce - pasmo górskie Beskidów Zachodnich - stanowi perfekcyjny rejon na krótszy wyjazd. Zarówno latem, jak i zimą. Na terenie tym również znajduje się Gorczański Park Narodowy (utworzony w 1981 roku do dzisiaj stanowi jedną z najznamienitszych atrakcji gorczańskich). Region ten słynie z gęstego zalesienia, charakterystycznych i obszernych polan, z których jawi się turystom widok na Pieniny, Tatry oraz Beskid Wyspowy i Sądecki. Mimo tego, iż Gorce nie należą do gór wysokich są bardzo interesującym miejscem do pieszych wędrówek. Przy sprzyjających warunkach pogodowych jesteśmy w stanie ujrzeć ze szczytu Turbacza (1310 m n.p.m.) oddalony o kilkadziesiąt kilometrów Kraków. W sezonie na turystów czeka wiele szlaków, zarówno pieszych, konnych, jak i rowerowych, a zimą - jeśli są do tego warunki - istnieje możliwość jazdy na nartach. 

Z czego znane są Gorce?

To pasmo górskie może i nie należy do największych na terenie naszego kraju, ale z pewnością pochwalić się może dużą różnorodnością. Nie tylko ze względu na przyrodę, ale i możliwości turystyczne i zjazdowe (zima). Co ciekawe, Gorce zaraz po słynnych Tatrach były uznawane (przed II wojną światową) za jeden z największych ośrodków pasterstwa w Polsce. Dzisiaj, niezwykle rzadko natknąć się można na pozostałości po szałasach pasterskich z tamtego okresu, choć należy zaznaczyć, iż na halach utrzymała się tradycja wypasu owiec. W skład najwyższych gorczańskich szczytów wchodzą: Turbacz (1310 m n.p.m), Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1276 m n.p.m.) czy Czoło Turbacza (1259 m n.p.m.). Poza Turbaczem, każdy z wymienionych szczytów umiejscowiony jest na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Na terenie parku możliwa jest również turystyka piesza, rowerowa oraz konna. 

Gorczański Park Narodowy zajmuje 17 miejsce pod względem powierzchni (na 23 polskie parki narodowe). Otoczony jest strefą ochronną, tak zwaną otuliną, która ma za zadanie chronić park przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Na terenie GPN napotkamy ścieżki edukacyjne (mające za zadanie poszerzyć wiedzę przyrodniczą oraz historyczno-kulturową turystów; charakteryzują się one niewielkim stopniem trudności), szlaki turystyczne (o zróżnicowanym stopniu trudności), bazy noclegowe (Oberówka i Trusiówka) oraz cenne zabytki architektury, w postaci małych gotyckich kościółków.

Podstawowe szlaki turystyczne oraz trasy zjazdowe 

Podczas pobytu w Gorcach skorzystać możemy z wielu modeli zwiedzania nacechowanych różnorodnymi aspektami przyrodniczymi, kulturowymi oraz krajobrazowymi. Gorce jako region słyną z niezliczonej ilości strumyków, potoków czy źródeł z wodami mineralnymi. Natomiast stawy na terenie pasma występują rzadko. Szlaki piesze podzielone są na te spacerowe (Olszowy Potok, Kamienica) i skierowane dla bardziej zaawansowanych (Turbacz, Kudłoń). W ostatnim okresie coraz intensywniej rozwija się także turystyka rowerowa (również i na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego). Dzięki połączeniu tras gorczańskich z tymi stworzonymi przez okoliczne gminy, rowerzyści mają do dyspozycji wiele zróżnicowanych tras. Nie można też pominąć jednej z tradycyjnych atrakcji Gorców, jaką jest turystyka konna.

pasmo górskie

Na terenie GPN udostępnionych jest ponad 60 km tras do jazdy wierzchem po drogach stokowych i wybranych szlakach pieszych. W okresie zimowym warunki do uprawiania narciarstwa zapewnia Poręba Wielka oraz Koninki. W koninkach działa także hotel Górski Raj (https://gorskiraj.com/), stanowiący doskonałą bazę noclegową. Wyciąg krzesełkowy na Tobołów o długości 1200 metrów umożliwia czerpanie przyjemności z zimowego szaleństwa. Może i narciarskie trasy zjazdowe nie należą do zbyt skomplikowanych, lecz sprawią radość amatorom narciarstwa rekreacyjnego. Należy też wspomnieć, iż w rejonie istnieją narciarskie trasy biegowe (Koninki) - bezpośredni kontakt z naturą oraz długodystansowe krajobrazy zapadną nam w pamięć na długi czas. Ośrodek Poręba Wielka-Koninki wyposażony jest w duży parking z ulokowaną obok restauracją, która czynna jest w okresie letnim, jak i zimowym.

 

Hotel Górski Raj

Poręba Wielka 765 / Koninki

34-735 Niedźwiedź

Tel. 183318011

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: