Nowe technologie druku etykiet

  • 08.02.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Nowe technologie druku etykiet
Etykiety samoprzylepne do oznaczania produktów dawno już przestały odgrywać drugorzędną, czysto informacyjną rolę. Obecnie projektowaniem opakowań czy prezentacji wizualnej produktów w rozmaitych branżach zajmują się projektanci i designerzy z marką w swoim środowisku. Integralną częścią opakowań stały się wysokiej jakości realizacje z profesjonalnych, specjalistycznych maszyn. Czas uniwersalnych wydruków minął - dziś przygotowaniem oznaczeń na kilku rodzajach podkładów, z wykorzystaniem różnych metod druku, powinna zająć się specjalistyczna drukarnia etykiet. 

Rodzaje etykiet w nowoczesnej drukarni

Podstawowym i najbardziej uniwersalnym produktem są etykiety samoprzylepne na roli. Nowoczesne technologie umożliwiają druk w dowolnym kierunku, a wygodna forma rozwijanej taśmy pozwala na etykietowanie produktów w rozmaitych branżach - od spożywczej poprzez elektroniczną, chemiczną, farmaceutyczną czy kosmetyczną aż po świat mody i konfekcji. Druk etykiet odbywa się przy użyciu rozmaitych technik, zależnie od ostatecznego przeznaczenia naklejek. Dobra drukarnia etykiet (np. drukarnia Arti-Bau - artibau.pl) sprosta każdemu oczekiwaniu i różnym potrzebom zamawiających producentów.

Podstawowym rodzajem pozostaje trwały druk UV, choć na życzenie klienta można dowolnie zmienić podkład na kilka rodzajów folii, transparentnej, białej i srebrnej, oraz papier z efektem błyszczącym lub matowym. Jeśli na przykład potrzebne są specjalne oznaczenia produktów w promocji, żaden klient nie przeoczy nalepek z papieru fluorescencyjnego, na którym można umieścić dowolne informacje o produkcie lub rodzaju zniżek. Osobną kwestią pozostaje wybór etykiet na butelki, ważny dla producentów piwa i wina, zwłaszcza niewielkich wytwórców krótkich serii. Ozdobna, matowa lub pokryta powłoką, świetnie zaprojektowana etykieta o dowolnym kształcie pozostaje istotną częścią produktu. Dziś nawet mali wytwórcy mogą zamówić krótką serię samoprzylepnych etykiet najwyższej jakości.

Zastosowanie i różne funkcje etykiet dwuwarstwowych trójstronnych

Coraz częściej można spotkać na sklepowych półkach produkty z kilkoma warstwami nadruków. Działa to w ten sposób, że odklejając kolejne warstwy, powleczone specjalnym klejem, którego można użyć wiele razy, docieramy do nowych informacji. Firmy różnych branż znajdują coraz to nowe sposoby na wykorzystanie nowych technologii druku i klejenia. Podstawowe etykiety dwuwarstwowe mogą posłużyć do umieszczenia pod spodem klasycznej etykiety informacji dodatkowych: sposobu użycia, składu czy zastosowań dla produktu.

Druk Etykiet

W przypadku takiego rozwiązania - etykiety peel off -  do dyspozycji producenta są aż trzy strony, bowiem możliwy jest druk także na wewnętrznej stronie powleczonej klejem, dzięki czemu powstają etykiety trójstronne. Najnowsze rozwiązania dotyczą etykiet trójwarstwowych, których zastosowanie zwiększa powierzchnię druku o 400 procent. Nowoczesne technologie umożliwiają umieszczenie trzech warstw: wierzchniej, środkowej i spodniej z pięcioma stronami informacji. Ich szczególną odmianą są etykiety typu booklet, z małą broszurką-książeczką ukrytą pomiędzy stronami. 

Typy druku i metody ich łączenia

Powstanie złożonych etykiet trzywarstwowych umożliwiają dwa nowatorskie rozwiązania. Po pierwsze, specjalne rodzaje kleju, który nadaje się do wielokrotnego użytku, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi laminatami, po drugie, łączenie różnych typów druku. Metoda analogowa, czyli druk fleksograficzny, umożliwia zadrukowanie powierzchni powleczonych klejem, bez kompromisów w kwestii jakości. Za nadruk na pozostałych powierzchniach odpowiada druk inkjetowy w technologii cyfrowej, dzięki któremu można na projektowanych etykietach trójwarstwowych i ogólnie peel off umieszczać wielobarwne kompozycje i efektowne wzory. Druk cyfrowy i analogowy jednocześnie umożliwia specjalne urządzenie, zaawansowana technologicznie maszyna hybrydowa do druku cyfrowego. Dzięki niej można także łączyć obie techniki na etykiecie jednostronnej. Takiej linii drukującej nie może zabraknąć w profesjonalnej drukarni etykiet.

 

 

Drukarnia Etykiet Arti-Bau

ul. Brzozowa 8

55-040 Ślęza

Tel. 717822678

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: