Elektrolity dla koni – kiedy są potrzebne? Jak je podawać?

  • 11.04.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Elektrolity dla koni – kiedy są potrzebne? Jak je podawać?
Elektrolity to podstawowy składnik diety koni, szczególnie tych poddawanych wyczerpującemu wysiłkowi fizycznemu. Co wchodzi w ich skład i jak je podawać?

Jaka jest rola elektrolitów?

Elektrolity to związki, które wyzwalają w organizmie impulsy nerwowe. Dzięki nim komórki końskiego organizmu prawidłowo funkcjonują. Odpowiadają one za skurcze mięśni szkieletowych, serca, czy przepony. Dla konie najbardziej wartościowe są potas, sód, chlor oraz magnez. Jeśli w organizmie och zabraknie, narażamy wierzchowce na poważne problemy. Dlatego należy uzupełniać ich niedobór podobnie jak brak wody. Największa utrata elektrolitów dotyczy okresu letniego, a także każdego okresu wzmożonej aktywności fizyczna. Ciężka praca, trening, czy start w zawodach powoduje konieczność odbudowy poziomu elektrolitów. Zapotrzebowanie wzrasta bowiem wraz z intensywnością pocenia.

Elektrolity dla koni – jak wybrać najlepsze?

Na rynku jest dostępna szeroka gama produktów w różnej postaci i cenie. Dlatego najważniejszy jest skład poszczególnych suplementów. Powinniśmy unikać tych preparatów, które zawierają wiele zbędnych substancji pełniących wyłącznie funkcję wypełniaczy. Takimi składnikami są chociażby cukier czy syrop kukurydziany. Zwiększają one wyłącznie masę produktu, ale nie przynoszą korzyści naszemu wierzchowcowi. Kolejną istotną rzeczą jest wchłanialność elektrolitów. Organizm konia najlepiej przyswaja te w formie chlorków i octanów. Wybierajmy więc produkty bogate w chlorek sodu, chlorek magnezu, chlorek wapnia, chlorek potasu, czy octan wapnia. Uważajmy też na produkty zawierające wodofosforan wapnia. Składnik ten jest bowiem bardzo słabo przyswajalny przez konia. Preparaty wykorzystujące węgiel także nie są wskazane do suplementacji. Podaje się go bowiem tylko w przypadku biegunki. W przeciwnym razie może on zaszkodzić naszemu podopiecznemu.

Jak podawać elektrolity dla koni?

Bogaty asortyment produktów sprawia, że elektrolity dla koni są dostępne pod wieloma postaciami. Ich wybór powinniśmy uzależnić od preferencji naszego konia. Do wyboru mamy preparaty w formie pasty, granulatu, płynu i proszku. Możesz je kupić w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. Sprawdź tutaj ofertę jednego z nich https://vital.sklep.pl/elektrolity. Pasty są najwygodniejsze do podania i gwarantują odpowiednią dawkę minerałów. Elektrolity dla koni w proszku są wydajne, ale nie każdemu zwierzęciu mogą pasować. Dlatego można do roztworu dolać soku jabłkowego. Elektrolity w formie granulatów mogą zawierać wypełniacze, więc przed zakupem należy sprawdzać ich skład.

Grupa Tipmedia
--- Materiał Partnera ---
Podziel się: