Korzyści z zabawy na placu zabaw

  • 30.12.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Korzyści z zabawy na placu zabaw
Dobrze rozplanowany, interesujący plac zabaw to bez wątpienia świetnie miejsca dla każdego dziecka. Przebywanie na świeżym powietrzu, a także liczne zabawy ruchowe wspomagają rozwój najmłodszych i zapewniają im niemal niekończącą się rozrywkę.

Dzieci do prawidłowego rozwoju w trakcie zabawy potrzebują nieustannej stymulacji. Dzięki temu można w nich łatwo rozwinąć zmysł naturalnej ciekawości świata, która w na dalszych etapach życia może mieć odzwierciedlenie w nauce czy ogólnym podejściu do świata. Kreatywne myślenie znacząco ułatwia rozwiązywanie problemów, dzięki czemu dzieci lepiej radzą sobie w dorosłym życiu.

 

Urządzenia, które można spotkać na placach zabaw

Poszczególne elementy, które spotykamy na placach zabaw nie został umieszczone przez przypadek. Każdy z nich jest istotny dla rozwoju oseska i pełni określoną rolę.

 

  • piaskownica – nie stwarza ograniczeń wiekowych, a dotykanie piasku wspaniale pobudza receptory w rękach, z kolei stawianie babek z piasku doskonali precyzję oraz koordynację ruchów.
  • huśtawka – bujanie świetnie ćwiczy utrzymywanie równowagi, a także koordynację ruchów
  • drabinki – dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg, rewelacyjnie sprzyjają pracy obu półkul mózgowych oraz zapewniają właściwą koordynację
  • karuzela – rozkręcanie karuzeli wymaga od najmłodszych włożenia siły oraz panowania nad ruchami, natomiast jeżdżenie na urządzeniu to świetny trening utrzymywania równowagi
  • zjeżdżalnia – uczy balansowania własnym ciałem tak, aby nie wypaść z toru oraz utrzymania równowagi

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Nie ulega wątpliwości, że o bezpieczeństwie danego palcu zabaw decyduje wiele czynników. Istotna jest jego lokalizacja, właściwe ogrodzenie, a także sprawne i atestowane wyposażenie. Place zabaw i ich konstrukcje powinny spełniać szereg wyśrubowanych norm i warunków. Rozmieszczenie poszczególnych elementów nie może być przypadkowe, a nad całością muszą czuwać specjaliści. Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważny jest m.in. rodzaj, wielkość, a także materiał, z którego wykonano sprzęty.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: